Rastú vám firemné náklady na tlač? Pozrite sa, aké ekonomické riešenia máte k dispozícii

mince

Tlač je bežná a neodmysliteľná súčasť každého podniku a každej kancelárie. Hoci žijeme v digitálnom svete, väčšina spoločností všetko dokladuje a faktúruje v printovej podobe. Ročné náklady na tlač tak predstavujú nemalé čiastky. Čo sa však s tým dá robiť?

Podľa štatistík si spoločnosti vyrábajúce tlačiarne a ich príslušenstvo zarobia ročne viac ako 21 miliárd dolárov len na predaji náplní do tlačiarní a ich zisky už roky kontinuálne rastú. Najväčší podiel z toho veľkého koláča predstavujú HP tonery vo výške 10 mld. dolárov a s druhou priečkou spoločnosť Lexmark a jej podielom 2 mld. dolárov.

Vplyv náplne na náklady tlače

Na prvom mieste by mala byť otázka, aký typ tlačiarne vo vašej kancelárii využívate. Je ňou atramentová alebo laserová tlačiareň? Pozn. (Atramentová tlačiareň využíva atramentový cartridge a laserová používa toner)

Správna odpoveď závisí od vašich potrieb a používateľského správania. Ak je vaša frekvencia tlačenia na úrovni cca 1 000 stránok ročne, atramentová tlačiareň je pre vás to správne riešenie. Ak je to len niečo okolo 200, správnym rozhodnutím bude laserová tlačiareň. Dvesto stránok znamená, že tlačiareň využívate len veľmi sporadicky, čo z dôvodu možného zatvrdnutia atramentu a tak znehodnotenia náplne, nie je pre atramentovú náplň veľmi vyhovujúce. Ak sa pozrieme do vyšších čísel tlače rádovo v tisícoch stranách ročne, jednoznačne ekonomicky najvhodnejšou voľbou bude opäť laserová tlačiareň.

Vplyv ceny tlačiarne na náklady tlače

Mnoho ľudí si stále myslí, že lacná tlačiareň znamená aj lacnú tlač, ale pravda je v skutočnosti presný opak. V konečnom dôsledku tak na plánovanej úspore prerobíte.

Dobrým príkladom je lacná atramentová tlačiareň Canon Bubble Jet i350, ktorú nájdete na Amazone len za 55 dolárov. Veľmi lacná, že? Priemerná cena atramentovej náplne do tejto tlačiarne stojí približne 19 dolárov, no dosiahnete s ňou len 170 vytlačených strán. Ak vytlačíte ročne len 1 020 strán (pre lepšie počítanie), bude vás to stáť 6 náplní v sume 114 dolárov. To je viac ako dvojnásobok ceny vašej tlačiarne. Ak vytlačíte ročne 5 100 strán, bude vás to stáť 30 náplní a v cene 570 dolárov, čo je viac ako 10-násobok ceny vašej tlačiarne. Nehovoriac o tom, že tlačiareň budete určite chcieť používať niekoľko rokov.

Teraz si porovnáme tieto náklady napríklad s multifunkčnou laserovou tlačiarňou KX-MB2030 od spoločnosti Panasonic. Jej cena sa pohybuje na Amazone okolo 260 dolárov. Originálny Panasonic toner zakúpite za 60 dolárov a vytlačí vám až 6 000 strán. Čo sa týka finančnej úspory náplne a vynaložených nákladov na jednu stranu, sa tento variant drahšej tlačiarne nedá porovnať s predchádzajúcim príkladom lacnej tlačiarne.

Originálna náplň alebo alternatívna?

Pri tejto otázke má asi väčšina požívateľov tlačiarní jasno a volí lacnejší variant. Je pravdou, že pri „neoriginálnych,“ no kompatibilných náplniach vyrobených druhou spoločnosťou vzniká bežne až 50% úspora (niekedy aj viac) finančných prostriedkov. Výrobcovia týchto substitučných náplní pri tom sľubujú rovnaký počet vytlačených strán ako referujú ich praví výrobcovia.

Absolútna úspora nákladov na tlač

Minimalizovať alebo úplne zredukovať náklady na tlač je možné prostredníctvom fenoménu zvanom bezpapierová kancelária. Ak ste sa s ním ešte nestretli, spravidla ide o podniky, ktoré prešli na digitalizáciu všetkých dokumentov. V praxi to znamená, akékoľvek formuláre, faktúry, evidencie a pod. prebiehajú len v digitálnej forme. Papierové dokumenty prichádzajúce do spoločnosti sú skenované a uložené do elektronickej podoby. Je to prvý krok, ktorý nasleduje počiatočná investícia do softwarových riešení, vďaka ktorým viete dokumenty ľahko a prehľadne spravovať, editovať a akokoľvek s nimi manipulovať podľa požadovaných potrieb.

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *