Vyberáte si tlačiareň na základe typu náplne?

atramentový cartridge

Samotný cartridge či toner má svoje vlastnosti, ktoré môžu alebo naopak nemusia vyhovovať vašim preferenciám. Najprv však treba poznamenať, že kým hovoríme o cartridgi, hovoríme len o atramentovej tlačiarni a keď spomíname toner, týka sa to len laserových tlačiarní.

Z toho vyplýva, že sa prvotné rozhodnutie týka samotného typu tlačiarne. Každý typ tlačiarne, resp. typ náplne má v niektorých prípadoch lepšie vlastnosti a v iných o niečo horšie. Povedzme si, v akých prípadoch je lepšie zvoliť kúpu atramentovej tlačiarne a kedy si vybrať laserovú tlačiareň.

Toner

Hlavné dôvody, ktoré hovoria v prospech tonerov sú rýchlosť a dlhá životnosť. Pri tlači vysokého množstva výtlačkov z dôvodu rýchlosti a dlhšej životnosti je voľba laserovej tlačiarne tým najlepším riešením. Ekonomické hľadisko je jednoznačne v prospech tonerov.

Náplne sú síce drahšie, ale dosiahnete s nimi omnoho viac výtlačkov. Tlačiarne sú väčšie a menej skladné a ich cena rovnako drahšia. Cena je ale kompenzovaná vyšším výnosom výtlačkov a dlhou životnosťou tonerov aj tlačiarní.

Atrament do tlačiarne

Čo ste si mohli všimnúť, je nižšia cena atramentových tlačiarní v porovnaní  s ich laserovým konkurentom. Atramentové výtlačky sú oveľa odolnejšie na šmuhy a ich celková kvalita je o niečo vyššia. S tým rovnako súvisí aj tlač farebných obrázkov, pri ktorých môžete jednoznačne očakávať vyššiu kvalitu ako pri laserových tlačiarňach. Manipulácia s kazetami je jednoduchá, pretože sú malé a pre užívateľa nie je problém s ich výmenou alebo náplňou.

Z časového hľadiska je však tlač pomalá (aj z dôvodu vyššej kvality) a pri vysokej frekvencii tlačenia aj menej výhodná. Zároveň pri veľmi nízkej frekvencii tlačenia dochádza k zaschýnaniu atramentovej náplne a tým k znehodnoteniu cartridgu.

Farba do tlačiarne

Podľa štatistík je samozrejme najfrekventovanejšou farbou čierna. Teda tlač je namierená predovšetkým na textové výtlačky. Vysoká frekvencia textovej tlače hovorí v prospech tonerov. Ak však vaše preferencie zodpovedajú častej farebnej tlači súbežne s priemerným množstvom „čiernych“ výtlačkov, voľba atramentových náplní je jednoznačne namieste. Môžeme hovoriť, že v prípade atramentových náplní a tlačiarní prevažuje kvalita nad kvantitou.

Trojfarebný cartridge (tri-color) vs. tri jednofarebné

Pri kúpe atramentovej tlačiarne by ste mali byť oboznámený aj s tým, pre aký typ cartridgu bola vyrobená.

Rozdiel spočíva v tom, že trojfarebná náplň obsahuje všetky tri základné farby (azúrová, purpurová, žltá), kým samostatná atramentová kazeta len jednu. S trojfarebnými náplňami sa môžeme stretnúť napríklad pri HP toneroch a cartridgoch, zatiaľ čo samostatné atramentové kazety nájdeme pri značkách ako Canon a Epson.

Aký typ cartridgu je najlepší?

S trojfarebnými atramentovými kazetami spravidla dosiahnete nižší celkový výnos na jednu stranu než s jednotlivými farebnými kazetami. Zároveň nemôžete dosiahnuť rovnakú hĺbku tónov a tieňov pri tlači fotografií. Ak chcete, aby vaše fotografie vyzerali profesionálne, voľte kúpu tlačiarne so samostatnými farebnými kazetami. Trojfarebné cartridge tiež nie sú vhodné, ak využívate farebnú tlač vo veľkom množstve. Je to z dôvodu, že v jednej kazete sa nachádza menej atramentu ako v troch samostatných dokopy.  Tento typ cartridgu je preto užitočný, ak tlačíte prevažne v čiernej farbe a farebne viac-menej príležitostne. Z ekonomického hľadiska vymeniť jeden catridge namiesto troch, sa vám môže javiť ako nákladovo efektívne riešenie. Nemusí to tak ale byť. V prípade, že vyčerpáte len jednu farbu, ste nútený vymeniť celý cartridge, hoci zvyšné farby sú v poriadku.  Väčšina výrobcov produkuje tlačiarne s trojfarebnými kazetami v ich lacnejších modeloch. Je všeobecným pravidlom, že čím lacnejšia tlačiareň, tým viac zaplatíte v náplni do tlačiarne. Samostatné atramentové kazety vám umožňujú vymeniť iba farbu, ktorá sa vyčerpala, čo je v dlhodobom horizonte z hľadiska nákladov efektívnejšie.

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *