Drevené alebo plastové okná?

drevené okno

Chystáte sa vymeniť okná? Staviate rodinný dom a neviete sa rozhodnúť aké okná vybrať? Toto sú najčastejšie argumenty výrobcov a predajcov okien. Posúdiť už môžete sami.

Najčastejším výberom do novostavieb sú plastové alebo drevené okná. Títo dvaja konkurenti zohrávajú najväčšiu úlohu pri výbere. Prečo je to tak?

Plast ako najlacnejší materiál

Tak ako pri mnohých iných produktoch, aj u okien zohráva hlavnú úlohu cena. Plast je jedným z najlacnejších a najrozšírenejších materiálov na trhu, a to v každej oblasti. Cene zatiaľ nemôže konkurovať iný materiál kvôli všestrannosti plastu, ktorý v posledných rokoch nahradil ostatné materiály, keďže vlastnosťami je možné ho prispôsobiť požiadavkám, a vďaka nízkej cene predstavuje vysoký zárobok pre predajcu. Najnižšia cena sa teda týka aj trhu s oknami . Čo však treba očakávať od ľahko dostupného plastu? Je menej kvalitný ako drevo? Aká je jeho výdrž?

Rovnako ako všetky plastové produkty, aj okná majú isté nevýhody čo sa týka ich životnosti. Všetci to poznáme, s vidinou ušetrených peňazí často siahame po plastovom variante, pričom nakoniec vyhodíme peniaze za horšiu kvalitu. Sú preto plastové okná nekvalitné? Stratia svoje mechanické vlastnosti?  Určite nie. Všetky okná musia spĺňať isté štandardy, a preto sú vyrobené tak, aby aj po dlhých rokoch plnili svoj účel. Avšak je pravdou, že každý plast vplyvom slnečného žiarenia podlieha deformácii, takže okná pri vysokej teplote časom strácajú na kvalite. Taktiež tu hrozí farebná nestálosť, čiže namiesto bielych rámov vás časom môže nemilo prekvapiť iný odtieň. No napriek tomu plastové okná spĺňajú rovnaké požiadavky, ako okná z iných druhov materiálov, aj keď možno kratšiu dobu. Pri plastových oknách treba počítať s tým, že nie každý plast je taký kvalitný, ako o ňom výrobcovia hovoria. Pri nepriaznivých podmienkach ako sú napríklad dlhotrvajúce vysoké teploty počas leta, priame slnečné žiarenie, môže nekvalitný plast strácať na životnosti  a nebude teda spĺňať požiadavky tak, ako to bolo na začiatku, a vy budete musieť počítať s výmenou okien už o pár desiatok rokov. Teda ak si v mladosti postavíte dom, v dôchodku počítajte s výmenou okien.  Preto je treba si rozmyslieť, či je tento materiál vhodný do vašich podmienok. 

Kvalita nad kvantitu

Drevené okná sú menej rozšírené, a to vďaka vyššej cene oproti plastovým. Avšak cena tu zodpovedá kvalite a nielen, že drevené okná vyzerajú na pohľad lepšie, ale aj na dotyk sú teplejšie. Sú vhodné na veľké zasklené plochy a posuvné otváracie systémy. Drevo má výborné zvukové a tepelnoizolačné vlastnosti. Najväčšie nároky sa kladú na pasívne domy, a tu drevo znova vyhráva. Atmosféra, ktorú príbytku vdýchne pravé drevo, sa nedá nahradiť, ani s ničím porovnať. Je to stáročiami overený materiál. Súčasnosť potvrdzuje, že má svoje miesto aj v modernej výstavbe a architektúre. Ľudia sa čoraz viac vracajú k prírodným materiálom z estetického hľadiska aj z ekologických dôvodov. Takto zmýšľajúci ľudia sa teda budú pozerať na to, či drevo pochádza z primeranej, ohľaduplnej ťažby. Na Slovensku takéto okná ponúka firma Drevsting v Košiciach, ktorá pracuje s certifikovaným drevom nielen na výrobu eurookien.

 Aj keď sa môže zdať, že drevo je náročnejšie na údržbu, nie je to celkom tak. Samotné drevené rámy potrebujú občasný náter, aby sa predĺžila ich životnosť, ale nepredstavuje to finančne či časovo veľkú náročnosť. Občasný nový náter zabezpečí dreveným oknám nezmenenú kvalitu, a to aj pri nepriaznivom počasí. Tak si drevo zachová stále rovnakú kvalitu desiatky rokov, preto sa nemusíte obávať výmeny. 

Ak sa rozhodujete medzi plastovými a drevenými oknami, zvážte v akom prostredí sa nachádzate a príliš nešetrite. Aj keď okná môžu predstavovať vysokú čiastku vo vašom rozpočte, majte na pamäti, že šetriť na kvalite sa niekedy nevypláca, a že lacné riešenie zostáva lacným len dovtedy, kým plní svoju funkciu.

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *