So správnym osvetlením za väčšou produktivitou

svietidla r1 home office

Na produktivite práce, či už v bežnej kancelárii, alebo u vás doma na home office, sa okrem množstva iných faktorov podpisuje aj svetlo. Je samozrejmé, že čím viac ho máte, tým lepšie sa vám bude pracovať, avšak za psychológiou osvetlenia svojho pracovného prostredia stojí omnoho viac. Ak chcete mať produktívny pracovný priestor, ste na správnom mieste.

Denné svetlo – praktické, no nie vždy dostupné

Ľudské oko považuje za najprirodzenejšie denné svetlo. Najvyššiu produktivitu človek dosahuje práve vďaka nemu. Nie v každej kancelárii alebo domácej pracovni ho však nájdete dostatok, a niekedy neexistuje iná možnosť, než kompenzovať ho umelým osvetlením dostatočnej kvality na to, aby vás pri práci dokázalo stimulovať, akoby bolo prirodzené.

Potreba umelého osvetlenia je takisto podmienená faktom, že v priebehu dňa sa vonkajšie prirodzené svetlo a jeho intenzita mení. Umelé svetlo je tak funkčné v tom, že po dobu výkonu vašej práce, či už v kancelárii alebo doma, vám poskytne stabilný svetelný zdroj bez zmeny, čím nebude nijako negatívne pôsobiť na váš pracovný výkon.

Zdroj fotiek: Pinterest

Na farbe svetla záleží

Pri výbere správneho osvetlenie pre home office alebo do kancelárie treba prejsť jednotlivými krokmi, z ktorých je výber farby osvetlenia jedným z prvých. Všeobecne rozdeľujeme farby na teplé a studené. Práve teplé odtiene zapríčiňujú častejšie zívanie a túžbu oddýchnuť si alebo prokrastinovať. Naopak, studené odtiene s teplotou 4 200 až 5 000 kelvinov sú na zvýšenie produktivity tie pravé. Je to tak preto, lebo svojou farebnosťou sú bližšie k teplote prirodzeného denného svetla. Najlepšou voľbou do pracovného prostredia tak sú biele svietidlá alebo také, ktoré sú im čo najbližšie.

Neopomínajte stabilné svietidlo

Ako sme už spomenuli, intenzita denného svetla sa v priebehu dňa mení, čo nás vedie k potrebe zabezpečiť stabilný prísun svetla počas celej doby práce. Intenzita svetla, ktorá sa ukázala ako optimálna pri práci v kancelárii, je približne 350 až 500 luxov. Základom na zachovanie produktivity vďaka stabilnému osvetleniu je však zaopatriť miestnosť jedným zdrojom svetla, ktoré bude rovnomerne osvetľovať priestor po celý čas. Najlepšie je umiestniť ho na stred stropu, aby osvietil celú miestnosť či pracovňu. Pre koľko ďalších svietidiel sa rozhodnete, je na vás, východiskové je však to jedno stropné.

Zdroj fotiek: Pinterest

Všade, kde ho potrebujete

Koľko svetla je vhodné do kancelárie alebo pracovne inštalovať? Koľko je treba. Práca v kancelárii si ho vyžaduje dostatok, či už sedíte pri počítači, zapisujete informácie do zošita, stojíte pri kopírke alebo diskutujete s kolegami. Dostatok svetla ocenia vaše oči vždy a všade. Netreba si stanovovať limity v počte svetelných zdrojov na vašom pracovisku, limity určujú vaše požiadavky na prácu a pohyb v priestore.

Investujte do toho pravého

Teraz už vieme, na čo všetko treba myslieť pri výbere svetla, ostáva sa iba zoznámiť s konkrétnymi svietidlami, ktoré sú na prácu v kancelárii alebo domácnosti najvhodnejšie.

Jasnou voľbou by mali byť žiarivkové svietidlá. Ich prednosti pre prácu v kancelárii sú viaceré. Sú šetrné voči zraku a pomáhajú vyvarovať sa únave, dostatočne pokrývajú svetlom široký priestor, sú energeticky úsporné a majú dlhú životnosť. V kancelárii obzvlášť oceníte tie, ktorých súčasťou je aj parabolická mriežka.

Okrem žiarivkových svietidiel budete potrebovať dostatok ďalších svetelných zdrojov na to, aby ste eliminovali množstvo tieňov v priestore a zaliali svetlom čo najväčšiu plochu. S tým dokážu pomôcť bodové svietidlá, nástenné svietidlá, vhodnou voľbou je takisto aj podhľadové osvetlenie.

Prácou v kancelárii alebo doma na home office denne trávime niekoľko hodín. Strávte ten čas čo najproduktívnejšie – všetko potrebné už poznáte. 😊

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *