Ako si vybrať outdoorovú obuv

človek kráčajúci po lese

Nie sú topánky ako topánky. Predovšetkým to platí pre tie outdoorové. Na trhu ich nájdete hojne, pričom každý typ sa hodí na iné vonkajšie aktivity. Vziať na hory to isté, čo si obúvate na turistiku vo vašom okolí, nie je práve najšťastnejšia voľba. Terén, počasie a mnoho iných faktorov ovplyvňujú, aké topánky by ste si mali obuť a aké vlastnosti by mali mať. Čítajte ďalej a získajte poznatky potrebné na kúpu tej správnej outdoorovej obuvi.

Spoznajte kategórie topánok

Outdoorová obuv sa kategorizuje podľa viacerých spôsobov. Niekedy viac, dnes už menej používaním delením bolo rozdelenie topánok podľa tvrdosti podrážok. Označovali sa písmenami abecedy, kde písmeno A predstavovalo najmäkšiu podrážku na ľahšiu turistiku, a písmeno D tú najtvrdšiu, vhodnú na hory a podobný náročný terén. Často sa však stretnete s delením podľa aktivít. Toto rozdelenie pomáha aj pri výbere obuvi podľa toho, do akých terénnych a poveternostných podmienok sa chystáte. 

Prvou kategóriou predstavujúcou obuv na ľahké výstupy a jednoduché terény je Hiking. Nasleduje Trekking, trochu ťažšia obuv oproti hikingovej, vhodná na vysokohorské výstupy a štrkovitý povrch. Treťou kategóriou je Approach, do ktorej sa zaradzuje obuv s pevnejšou špičkou na náročnejšiu turistiku. Najtvrdšie topánky sú radené do skupiny Backpacking, vhodné na dlhšie túry a väčšiu záťaž v batožine. Mountaineering je poslednou kategóriou turistickej obuvi, predstavujúca topánky na vysokohorskú turistiku. Majú blízko k obuvi kategórie Approach, no na rozdiel od nej ide o vyššie topánky poskytujúce zvýšenú ochranu členkov.

Venujte čas skúšaniu outdoorových topánok

Aj keď sú veľkosti topánok štandardizované a väčšinou viete, po akej siahnuť, strih takisto robí svoje a turistická obuv s veľkosťou rovnakou, akú majú vaše tenisky, nemusí byť pre vás komfortná. Zlý výber topánok na turistiku alebo horolezectvo môže mať vážny dopad na vaše nohy a spôsobiť im otlaky, pľuzgiere a iné poškodenia. Pred kúpou skúšajte obe topánky naraz a nejaký čas sa v nich prechádzajte. Odporúča sa už pri ich skúšaní chodiť po šikmej ploche a pozorovať na jej zmene, či sa obuv nevyzúva alebo netlačí na prsty. Na skúšku v obchode je takisto vhodné rovno si obuť ponožky, ktoré plánujete vziať aj na túru.

Starostlivosť o obuv netreba zanedbať

Outdoorové topánky sú vystavované mnohým vonkajším vplyvom, a síce im vďaka svojej precíznej výrobe dokážu odolávať, bez správnej starostlivosti dlho nevydržia. Po tom, čo sa vrátite z túry, by ste nemali svoju obuv zahodiť do kúta, ale čo najskôr ju vyčistiť. Blato, prach, vlhkosť alebo aj posypová soľ sa môžu na ich odolnosti a kvalite značne podpísať. Vložky z topánok nechajte vyschnúť na vzduchu, neukladajte ich na alebo pod radiátor – tento proces sušenia ich poškodzuje. Na vyčistenie obuvi stačí teplá voda a handra, prípadne kefa. Dôležité je takisto používať impregnačný sprej, aby sa zachovala odolnosť vašej obuvi voči poveternostným a iným vonkajším vplyvom. Bakteriálny vplyv môže spôsobovať nepríjemný zápach topánok, preto sa tomu snažte vyvarovať pomocou dezodoračných sprejov.

Niet nad radu odborníkov

Konzultácia s niekým kvalifikovaným je najlepšou zárukou, že sa rozhodnete pre tú správnu obuv pre vaše aktivity. Práve takýchto ľudí nájdete v špecializovaných predajniach, medzi ktoré patrí Rozlomity Sport v Košiciach. V rýchlosti tak nadobudnete dostatok cenných informácií na to, aby ste na svoje výlety a túry mohli vyraziť maximálne pripravení.

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *