Ján Volko slovenský atlét

atlet

Ján Volko. Meno, ktoré od ostatného víkendu rezonuje vo všetkých športových správach a rozhovoroch. „Strieborný Volko po návrate z Belehradu: Stále niečo neuveriteľné“, „Volko je medzi elitou európskeho šprintu. Jeho časy sme porovnali s Jamajčanmi“, či „Ján Volko sa vrátil so striebrom domov. Vždy sa dá bežať rýchlejšie, hovorí o svojich cieľoch“ sú titulky, ktoré vybiehajú z každej strany. Takže, o kom to vlastne je?

 

Ján Volko (* 2. november 1996, Bratislava) je slovenský atlét, šprintér. Je pretekárom klubu BK HNTN Bratislava. 20 – ročný študent informatiky reprezentoval Slovensko na tohtoročných halových majstrovstvách Európy v Belehrade. Ťažko povedať, aká malá bola hŕstka ľudí, čo to zaregistrovala, alebo koľko z nich vôbec počulo Jánovo meno kedykoľvek pred tým. Každopádne, mladík s úprimným úsmevom si do Belehradu odkráčal a s rovnakým chlapčenským úsmevom sa vrátil ako druhý najrýchlejší šprintér Európy. Len tak.

Ján priniesol z halových majstrovstiev Európy pre Slovensko štvrtú medailu v histórii. Šprintér na 60 m sa od teraz hrdí titulom vicemajstra Európy a novým slovenským rekordom – 6,58 s.


Členovi klubu BK HNTN Bratislava možno k fantastickému úspechu pomohli aj skromné ambície pred odchodom na šampionát. Vlastným prístupom a zmýšľaním sa zrejme ani nedostal pod tlak:
 „Keď sa mi podarilo dostať do semifinále, tak už som bol uvoľnený. Bral som to už len tak, že si to idem užiť a podať čo najlepší výkon. Bežať dobre pre ľudí, na ktorých mi záleží a dali mi toho veľa. Samozrejme, aj na tú Božiu slávu, ako to hovorím. Myslím si, že mi to výrazne pomohlo,“ povedal Volko pre TASR.

Volko je prvý Slovák, ktorý pokoril hranicu 6,60 sekundy. Národný rekord dokázal v priebehu jedného dňa pokoriť dvakrát. Najskôr v semifinále zdolal zápis Ľuboša Chochlíka z roku 1987 (časom 6,62 s) aby potom vo finále prekonal o štyri stotiny svoj vlastný výkon. Keď dostal šprintér otázku, čo vidí ako dôvody svojho famózneho prepisu histórie, odpovedal: „Myslím si, že (to bolo) atmosférou a rýchlejšími šprintérmi. Ja rád behám s ľuďmi, ktorí sú rýchlejší ako ja. Za nimi sa môžem ťahať a myslím si, že mi to dosť pomohlo.“

V roku 2011 zabehol Volko 60m za 7,37 s, čo znamená, že do finále sa zlepšil o 79 stotín. „Je to neskutočný skok, stále ešte neviem ovládnuť svoje pocity po majstrovstvách Európy. Som šťastný a vďačný, je to môj prvý veľký úspech. Stále je to pre mňa niečo neuveriteľné. Myslím si, že mi to ešte úplne nedoplo. Viackrát som pozeral svoj beh, už sme ho aj analyzovali. Bol naozaj veľmi dobrý. Štart nebol príliš ideálny, ale postupne sa vygradoval,“ vyjadril sa Volko o svojom finálovom behu.

„Vždy sa dá bežať rýchlejšie, ale je otázne, do akej miery to pôjde. Mojím hlavným cieľom je dvojstovka, stále ju mám radšej ako stovku. Na majstrovstvách Európy do 23 rokov by som sa chcel dostať do finále a tam zabojovať o čo najlepšie umiestnenie. Uvidíme, ako sa vydarí príprava. Ešte je však ďaleko hovoriť o tom, čo by mohlo byť.“

Ako jednoducho to znie. Každopádne, držíme palce!

 

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *