Na čo nezabudnúť pri cyklistike na dlhšie trasy

cyklista v horách

Cyklistike sa medze nekladú. Či už chcete vyraziť niekam na bicykli v teplom alebo chladnom počasí, zábran je tu minimum, dokonca aj poľadovica a menší sneh sa dajú na kolesách prekonať. Tak či onak, pri svojej jazde musíte byť obozretní a pripraviť sa na všelijaké situácie, ktoré vás na cestách môžu postrehnúť. Čo teda treba mať počas cyklistiky na pamäti?

Nahoďte sa do správneho outfitu

Počasie vie byť pekne prelietavé, obzvlášť keď ste na dlhej cykloturistike a pohybujete sa v odlišných nadmorských výškach a teplotách. Cyklistické oblečenie zvoľte tak, aby vás vďaka nemu neprekvapili žiadne poveternostné podmienky. Váš outfit musí byť v prvom rade priliehavý, a to hlavne preto, aby neodporoval vzduchu za jazdy. Pri výbere outfitu si dajte pozor na to, aby nebol až príliš tesný a nebránil vám tak v pohybe. Odejte sa do termo oblečenia, aj keď to kvôli počasiu nie je úplne nevyhnutné, pretože je lepšie viac sa zapotiť, čo prospeje aj telu, než v polovici cesty mrznúť od vetra alebo ochladenia podnebia a následne stráviť niekoľko dní liečením sa. K svojmu outfitu nezabudnite prirátať aj čiapku a rukavice. Oboje zvoľte podľa prognóz počasia. Takisto sa poistite pláštenkou a na škodu nie sú ani návleky na obuv na ich ochranu pred dažďom. Na zabalenie svojich vecí na cestu tak zaručene vezmite aj nepremokavý vak.

Voda a jedlo nesmú chýbať

Čo netreba nikdy vypustiť z mysle, je pravidelný prísun potrebných živín. Počas cyklistiky sa síce snažíte dostať telo do formy, no ukracovať ho o potrebnú energiu preň nie je nijako prospešné. V prvom rade neopomínajte pitný režim – hydratácia tela pri cyklistike je to najdôležitejšie, preto dopĺňajte tekutiny vždy, keď si ich telo zažiada, a aj častejšie. Pokiaľ ide o stravu, na ceste je najvhodnejšie siahnuť po celozrnných tyčinkách. Pre dostatok energie a bohatý prísun vitamínov si do vaku zabaľte ovocie, najlepšie banány, hrozno, mandarínky alebo jablká. Dobre padne aj sušené ovocie alebo orechy. Ak sa vám to všetko nechce so sebou vláčiť, premeňte ovocie na pyré.

Vždy pripravení!

Na cestách sa môžete stretnúť s viacerými nepríjemnosťami, ktoré môžu mať dopad na váš bicykel. Práve kvôli takýmto situáciám pri sebe neustále majte všetko potrebné na to, aby ste svoj bicykel dali v rýchlosti opäť dokopy. Nezabudnite teda na náplasti na defekty alebo pumpičku. Pri dlhej ceste sa môže stať, že bude potrebné premazať reťaz bicykla, preto sa vybavte aj nejakým dobrým olejom. Jednotlivé komponenty bicykla sa môžu za jazdy uvoľniť, na čo je vhodné mať pri sebe sadu imbusových alebo aj menších francúzskych kľúčov. Tieto veci môžu zabrať nejakú váhu, no ich prítomnosť sa môže ukázať ako neoceniteľná.

Poznajte legendu na cyklotrasách

Ak nemáte poruke internet a s ním spojené Google mapy, ktoré vám vedia poskytnúť všetky potrebné údaje o cyklotrasách, pripravte sa na alternatívnu navigáciu, ktorá vám pomôže nájsť správnu cestu aj po tom, čo sa vydáte na neznáme cestičky. Značenie trás pre cyklistov sa prevažne delí podľa farieb a náročnosti. Farebné delenie má 5 stupňov obťažnosti cyklotrasy a na orientáciu slúži značka s písmenom C. Najľahšie trate sú tie označené čiernou, ide prevažne o nenáročné náučné trasy. Poznávať krásy okolia pri nízkej náročnosti môžete aj na cestách vyznačených žltým C. Strednú náročnosť, ktorá dá vášmu telu už viac zabrať, predstavuje zelená. Modrá označuje dlhšie a náročnejšie regionálne turistické trasy a takisto cesty vedúce k cyklomagistrálam. Práve tie nájdete pod červeným označením cesty.

Na vašej púti sa takisto stretnete so slovným značeným cesty. Slová sú vyobrazené vo farbách spomínaných v odseku vyššie a nesú rovnaký význam. Slovne sa cyklotrasy vymedzujú podľa náročnosti. Tie najľahšie nájdete pod slovom REKREA, na ťažšie cestičky sa dostanete, ak vyhľadáte označenie SPORT a pre tých náruživých na cestu, ktorá dá telu naozaj zabrať, tu sú trate s názvom EXPERT.

Vyrazte na cesty s užitočnými tipmi a s istotou. Investujte svoju energiu do niečoho, čo je pre vaše telo a zdravie prospešné. Ak vám váš starý bicykel už nestačí, môžete si prísť vyskúšať skladové modely do našej predajne bicyklov v Košiciach Jumpsport. A ak sa vám nejaký zapáči, na výlet sa môžete vybrať už na novom.

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *