IoT alebo Internet of Things

IoT

Spoločnosť IBM (International Business Machines), patriaca k popredným svetovým spoločnostiam podnikajúcim v odbore informačných technológií, otvorila v Košiciach svoje prvé pracovisko na Slovensku zamerané na IoT (Internet of Things). Orientovať sa bude na tvorbu a implementáciu riešení internetu vecí. Pomôže klientom pri vývoji nových nástrojov a riešení, využívajúc obrovské kvantá dát, získavané z najrôznejších predmetov denného používania, ako sú autá, domáce spotrebiče, dopravné systémy, budovy, či letiská.

„Internet vecí je neoddeliteľnou súčasťou rýchleho technologického vývoja posledných rokov. Kognitívne riešenia využívajúce platformu internetu vecí predstavujú dnes jeden z hlavných ťahúňov na zvyšovanie efektívnosti podnikania, znižovania nákladov a zvyšovania konkurencieschopnosti v mnohých odvetviach priemyslu a služieb. Som veľmi rád, že práve na Slovensku sa nám podarilo vytvoriť vhodné podmienky na otvorenie takéhoto nového špičkového inovatívneho IoT pracoviska, ktoré bude úzko spolupracovať s novootvorenou celosvetovou centrálou IBM pre IoT v Mníchove,“ hovorí generálny riaditeľ IBM Česká republika a Slovensko Branislav Šebo.

„Internet vecí je vlastne niečo, čo nám pomáha pripojiť veci, ktoré bežne používame, zistiť ako tieto veci fungujú, čo sa práve s nimi deje, aby sme ich mohli ovládať, alebo zistiť ich stav. Ide o bežné domáce spotrebiče, autá, prakticky čokoľvek, možno naše byty, domy a chaty,“ vysvetlil aplikačný architekt IBM Slovensko Ondrej Kubo.

Podľa Radovana Staša z IBM Slovensko, Košice si vybrali ako lokáci, ktorá má v rámci Česka a Slovenska najväčší potenciál rastu, čo sa týka nových pracovných miest aj potenciálu projektov. A východoslovenskému regiónu vznik nových pracovných miest jednoznačne prospeje.

V rámci IoT je podľa neho možné riešiť napríklad aj správu zelene. „Starosta obce alebo človek, ktorý je poverený správou zelene, si v mobilnom telefóne označí, kedy a ktoré časti je potrebné kosiť. Kosci majú na svojich kosačkách špeciálne GPS čipy, ktoré zaznamenávajú, či tam boli kosiť, ako to kosili a či to pokosili v správnom čase,“ vysvetlil.

Inteligentné spotrebiče prinášajú užívateľovi zvýšenie komfortu, o tom niet pochýb. Avšak má aj, niekedy až alarmujúce, úskalia, najmä v oblasti ochrany súkromia, osobných a citlivých informácií. Na jedno z nich nedávno upozornili redaktori spravodajského magazínu Daily Beast, ktorí neobjavili žiadne prevratné tajomstvo, „iba“ si detailne preštudovali podmienky používania televízorov Samsung z radu Smart TV. V nich sa, okrem iného, nachádza aj informácia, že televízor môže “odpočúvať” ľudí a tieto informácie následne zasielať či už na serveri spoločnosti, alebo poskytovať aj tretím stranám. Podmienky obsahujú aj dychberúcu vetu “Berte prosím na vedomie, že ak vaše frázy obsahujú osobné či iné citlivé informácie, budú tieto informácie spolu s ostatnými získanými informáciami poskytnuté tretej strane,” (naráža sa tu na príkazy zadávané v rámci funkcie hlasového rozpoznávania). Dôvod je podľa Samsungu prostý – zlepšovanie služieb a možností ich využívania.

Takže, internet vecí, fajn, doba sa mení a vývoj sa nedá zastaviť. Spoločnosť IBM je priekopníkom vo viacerých oblastiach softvérového sveta, čím život súčasnej a aj budúcim generáciám výrazne zlepšujú a uľahčujú. Čo, samozrejme, neostáva neocenené. Ale kam až tento pokrok zájde, kam zájdu hackeri a ako sa s tým všetkým vysporiadajú najmä tí, ktorí budú chcieť zaistiť našu bezpečnosť, to uvidíme až v budúcnosti. Zrejme veľmi blízkej.

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *