Oplatí sa ​originálny toner do tlačiarne?

tonery

Každý, kto si raz za čas kupuje tlačiareň či multifunkčné zariadenie pre domácnosť, si všimol, že ceny týchto zariadení v posledných rokoch výrazne klesli. Kým kedysi to býval plánovaný finančný výdaj, dnes sa pokojne môže stať, že si tlačiareň prihodíte do vozíka k víkendovému nákupu v niektorom z veľkých potravinových reťazcov. Potešiteľné. O to väčší šok nastane, keď po prečítaní chybovej hlášky „v tlačiarni sa minul toner“ vbehnete do špecializovanej predajne, nad ktorej vchodom svieti obrovský nápis z písmen usporiadaných v rovnakom slede, ako na vašom zariadení doma. Cenová politika je asi ako pri pánskych holiacich strojčekoch – cena spotrebných častí sa blíži, ak nie je rovnaká, pôvodnej cene celého zariadenia. Po zamyslení sa je počínanie výrobcov pochopiteľné, ale tešiť vás nemusí. Najprv teda predýchate prvotný nápad, či sa neoplatí kúpiť radšej novú tlačiareň, než toner. (Ak sa nad týmto zamýšľate naozaj, tak nie. Tonery, ktoré sú pribalené k tlačiarni, nebývajú úplne plné, hoci sa to zrejme nikde nedočítate.) Ak doma tlačíte toľko, že vám toner vydrží rok, tak vás zrejme veľmi nezabolí ani cena okolo päťdesiat – šesťdesiat euro. Ale ak potrebujete dokupovať náplň častejšie, prirodzene sa zamyslíte nad lacnejšími alternatívami, na ktoré reklama vám vo vyhľadávači vyskakuje už od chvíle, čo ste si doma tlačiareň nainštalovali.

Prvé, nad čím sa treba zamyslieť je, že výrobcovia vedia, prečo vás chcú dotlačiť ku kúpe originálnych tonerov a majú aj spôsoby, ako to dosiahnuť. Ten najzákladnejší je, že vám pri prípadnom servise odmietnu uznať záručnú dobu, nakoľko ste zariadenie poškodili „neodborným používaním“. Ak vám napadá „Ha-ha, ako na to prídu!“, nuž, prídu. Neoriginálna náplň sa jednoducho nemusí správať tak, ako originálna. Môže vytvárať väčší odpad v zbernej nádobke, môže vytekať, či naopak upchávať trysky, alebo sa môže vysypávať neadektvátne množstvo prášku. Čiže možnosť, že oklamete certifikovaný servis pokojne pustite z hlavy.

Môžete ísť na to matematicky: Ak stála tlačiareň 60 euro, koľkokrát musíte kúpiť alternatívny toner za 15 euro, namiesto originálnych 60 euro, aby sa vám už oplatilo kupovať lacné tonery a raz za čas dokúpiť tlačiareň? Nie je to veľakrát. Tu je ešte zahodno podotknúť, že výrobcovia neoriginálnych tonerov nie sú vyslovene amatéri. Kvalite náplní a vychytávaniu technických chýb sa venujú porovnateľne s originálnymi výrobcami, takže šanca, že si poškodíte tlačiareň ich tonerom je minimálna.

A na záver: je vo výslednej tlači rozdiel? Ako kedy. Záleží od značky prístroja a varianty a ceny vybranej alternatívy. V zásade sa však dá povedať: Ak doma nepotrebujete kvalitu tlače potrebnú na billboard, rozdiel v tom nie je. V niektorých kombináciách značiek je viditeľne nižšia hustota farebných tonerov, aj to len v prípade, že držíte v ruke naraz oba výtlačky dvoch kvalít. Pri čierno-bielej tlači je kvalitatívny rozdiel voľným okom neviditeľný.

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *