Boľavý chrbát – pomôžem si sám, alebo je potrebná operácia?

Pri predstave operácie sa asi každý z nás zľakne bolestivého zákroku. Začneme vyhľadávať informácie a diagnostikovať si ochorenia. Ako však spoznať kedy je vhodné navštíviť odborníka, a kedy len zbytočne panikárime?

Stuhnutý chrbát a občasné bolesti v dnešnej dobe bohužiaľ nepredstavujú nič výnimočné. Mnohí z nás majú sedavé zamestnania alebo prídu z práce vyčerpaní a posledné na čo myslia je fyzická aktivita. Ak ste však dlho zanedbávali cvičenie je možné, že bolesti chrbta netrápia len vašich starých rodičov. Často prízvukujeme deťom, že šport je pre ich zdravie dôležitý. Ale čo naše zdravie? Výhovorky, že šport je pre mladých, a že naše telo už nie je také výkonné lebo máme nejaký ten vek asi neobstoja. Bežne sa stáva, že vo svojich najlepších rokoch cítime obmedzenia v pohybe, alebo nás trápi znovu objavujúca sa bolesť. Z čoho bolesť pochádza a ako ju liečiť?

Príčiny bolesti chrbta

Najčastejšími príčinami bolesti v oblasti chrbtice sú zranenia v tejto oblasti a nedostatok pohybu. Nedostatok pohybu však neznamená, že málo cvičíte. Môže to znamenať aj to, že cvičíte nesprávne svalstvo. Poznáme dve skupiny svalov. Prvá skupina sú fázické svaly, ktoré potrebujú spevňovať, druhou skupinou sú posturálne svaly, ktoré naopak potrebujú naťahovať. Ak cvičíte, je veľmi dôležité myslieť aj na zakončenie cvičenia, a to uvoľňovaním napätia, ktoré vzniklo počas dňa v posturálnych svaloch. Nedostatočné uvoľňovanie svalstva spoznáte tak, že ak sa potrebujete ponaťahovať,  cítite stuhnutosť, alebo, že by vám dobre padla masáž. V takomto prípade by ste mali do každodennej starostlivosti o svoje zdravie zaradiť relaxačné cvičenia. V opačnom prípade vedie toto zanedbanie k vysunutiu platničiek. Vysunuté platničky potom môžu tlačiť na nervy, čo pocítite keď bolesť z chrbta „vystrelí“ do nôh alebo do rúk. Vtedy je už naozaj potrebné navštíviť odborníka a poradiť sa o vašom zdraví. 

Ako liečiť bolesť chrbta?

Ak si s bolesťou neviete poradiť vy, stávate sa pacientom a lekár by mal použiť zobrazovacie metódy, aby odhalil príčinu vašej bolesti. Ak je ňou vysunutá platnička s tlakom na nerv a nie je možné poradiť si sám s touto bolesťou, prichádza na rad operačné riešenie.

Operácia chrbta

Doteraz najznámejšou a najpoužívanejšou operačnou metódou bola klasická otvorená operácia v celkovej anestéze. Všetci poznáme tento nepríjemný spôsob, pri ktorom je potrebné spraviť rez do kože, prestrihnúť obal svalu, odpreparovať svaly chrbta, odstrániť časť oblúkov stavcov, aby sme sa dostali k poškodenej platničke a odstránili jej poškodenú časť kliešťami. Táto metóda samozrejme nesie mnohé riziká, nepeknú jazvu a dlhodobé pohybové obmedzenia. Existujú však aj iné možnosti ako sa vyhnúť klasickej operácii.Našťastie medicína a technológie stále napredujú, preto si dnes môžeme zvoliť laserovú a endoskopickú operáciu.

Prečo je laserová operácia lepšia ako klasická?

Na vybraných klinikách už poskytujú  možnosť laserovej operácie, čím vás ušetria zdravotných komplikácii. Laserová operácia má s tou klasickou spoločný asi len názov. Pri tomto zákroku je pacient len v lokálnej anestéze, kde sa do postihnutého miesta spraví malý vpich, ktorým sa zavedie do platničky tenká kanyla, ktorou sa aplikuje kontrastná látka, aby miesto bolo na röntgene lepšie viditeľné. Potom sa už len použije laserová energia, ktorá odstráni poškodené tkanivo platničky. Riziká sú minimálne a pacient môže už na druhý deň odísť domov. Práceneschopný je pár dní.

Endoskopická operácia

Pri vysunutých platničkách krčnej a driekovej časti chrbtice, kedy bolesť cítite až v končatinách sa používa endoskopická operácia. Zákrok je však opäť oveľa šetrnejší, pretože na rozdiel od bežnej operácie sa do miesta zavedie malá ranka, ktorou je do tela zavedený endoskop spolu s ostatným príslušenstvom a následne je odstránená poškodená časť. Operácia prebieha pod celkovou anestézou a zákrok trvá asi hodinu. Hojenie je opäť menej bolestivé ako pri klasickej operácii.

Ak sa už nachádzate v situácii, kedy je potrebné podstúpiť zákrok, neodkladajte ho a poraďte sa so svojím lekárom o nových možnostiach liečby.

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *