Bolesť chrbta – čo ju spôsobuje a ako ju liečiť?

Fyzioterapeut Bratislava

Bolesti chrbta v dnešnej dobe častejšie postihujú nielen starších ľudí s oslabeným organizmom, ale aj mladšiu generáciu, ktorá má celý život pred sebou. Mnoho mladých ľudí sa dnes vie posťažovať na boľavý chrbát, avšak bolesť zvyčajne neberú vážne. Čo za ňou stojí a ako ju liečiť? 

Príčiny bolesti chrbtice

Najčastejšou príčinou boľavého a stuhnutého chrbta býva nesprávne sedenie. Ak máte sedavé zamestnanie, či navštevujete školu, ktorá si vyžaduje čas presedený za knihami, dobre poznáte pocit stuhnutia končatín alebo bolesti chrbta. Nie nadarmo fyzioterapeuti odporúčajú aspoň 10 minútovú prestávku za hodinu, kedy by ste sa mali prejsť a ponaťahovať sa. Krátke cvičenie však nestačí a problém môže pretrvávať aj napriek tomu. Ak vám rodičia ako mladým prízvukovali, že sa máte vystierať, alebo že nesprávne sedíte, mali pravdu. Najdôležitejším pravidlom ako sa vyhnúť nechceným ťažkostiam s chrbticou je, že budete správne sedieť. Vystretý chrbát je dôležitý ako pri chôdzi a cvičení, tak aj pri sedení. Pomôcť vám s tým môže výmena stoličky za ortopedickú, alebo aj fit lopta, na ktorej si počas sedenia viete jednoduchšie udržiavať pevný chrbát. 

Ďalšími príčinami  bolesti chrbta môže byť nesprávne cvičenie, či preťaženie chrbtice. Pri zdvíhaní ťažkých vecí a pri cvičení samotnom sa nám ľahko stane, že chrbtica nie je v správnej polohe a hrbíme sa, čím si môžeme jednoducho spôsobiť vážne zdravotné následky, pretože to, že cvičenie zabezpečí zdravú chrbticu a spevnené svalstvo je len polovičná pravda. Ak totiž necvičíte správne, vašej chrbtici to môže skôr uškodiť.

Ako riešiť bolesť chrbta?

Najlepším riešením pre vašu chrbticu je, ak navštívite fyzioterapeuta.  A to hlavne vtedy, ak sa stretávate s pooperačnými bolesťami, či stále vracajúcou sa bolesťou chrbta. Odborník v tejto veci vám vie pomôcť presne s tým problémom, s ktorým si neviete rady. Či už to bude správne cvičenie, cviky na mieru, či masáž chrbta, ktorá uvoľní stuhnuté svalstvo. 

Fyzioterapeut 

Dnešné možnosti ponúkajú nielen operácie, ale aj liečenie pomocou cvikov s vlastnou váhou a expanznými gumami. Tieto nenáročné cviky vás môžu ušetriť pred chirurgickým zákrokom bezbolestne s tým, že niečo robíte pre svoje zdravie. Odpoveďou na bolesť nemusia byť len lieky a operácie, dá sa to aj inak. Kvalifikovaní fyzioterapeuti v Bratislave z Dajsadokopy sa o vás postarajú, pomáhajú starším a ľuďom s pooperačnými ťažkosťami, ale aj mladým športovcom, mamičkám a tým, ktorí prekročili vlastné možnosti. 

Nečakajte kým sa bolesť zhorší. Navštívte odborníka a nechajte si poradiť. Sami sa presvedčíte, že čím skôr bolesť riešite, tým lepšie.

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *