Kedy začať s čistením zubov vašich detí?

detska zubna ambulancia

Umývajú si vaše deti zuby, alebo už mali prvý kaz? O mliečny chrup sa treba starať rovnako poctivo ako o ten trvalý, nespoliehajte sa na to, že mliečne zuby aj tak vypadnú.

Čistenie zubov je bežná a každodenná rutina, ktorá je veľmi dôležitá, ak chceme mať zdravé a biele zuby. Kedy však treba začať s čistením zubov u detí? 

Prvý zub

Ak vaše dieťa ešte nemá zúbky, môžete mu čistiť ďasná navlhčenou gázou, aby si zvyklo na pocit čistých úst. Potom si vaše dieťa lepšie zvykne na čistenie zubov. Prerezávanie zúbkov býva problematickým obdobím, kedy sú deti viac uplakané a tvorí sa im väčšie množstvo slín. Keď uvidíte malý hrbolček na ďasne, začnite dávať dieťatku hryzátko, aby sa mu prekrvili ďasná, a aby malo prerezávanie lepší priebeh. Je veľmi dôležité, aby ste neolizovali cumeľ keď spadne na zem, neochutnávali jedlo dieťatku jeho lyžicou, a aby ste ho nebozkávali na ústa, keďže zubný kaz je infekčným ochorením a môžete tým nechtiac presunúť baktérie, ktoré spôsobujú kaz, z vašich úst do úst dieťatka. 

Mliečny chrup

Zubný povlak sa na zuboch začína tvoriť hneď po prerezaní zúbkov, preto by ste zúbky mali čistiť aj po kojení, napríklad vlhkou gázou alebo vatovou tyčinkou. 

Detská zubná kefka by sa mala zaobstarať najneskôr po prerezaní prvej stoličky. Mala by mať čo najmenšiu hlavičku s hustými, mäkkými štetinkami rovnakej dĺžky a mala by sa jednoducho držať vašej ratolesti.

Detskú zubnú pastu treba začať používať až keď si dieťa vie vypláchnuť ústa (väčšinou je to medzi 2. a 3. rokom života), aby ju neprehĺtalo, čo neprospieva zdraviu. Pastu vyberáme podľa veku, kvôli obsahu fluoridov v nej, ktoré zabraňujú vzniku zubného kazu. Menším deťom sa odporúča detská zubná pasta s menším obsahom fluoridov, kvôli nechcenému prehĺtaniu. Na kefku nanášame pastu o veľkosti ryžového zrnka, keď je dieťa väčšie, o veľkosti hrášku.

Čistenie zubov by sa malo stať samozrejmosťou každé ráno po raňajkách a večer pred spaním. Po vyčistení zubov by dieťa nemalo nič  jesť ani piť, len čistú vodu. Počas dňa po jedení alebo pití sladkého či kyslého by sme deti mali učiť aspoň vypláchnuť ústa čistou vodou. Zuby čistíme tak, ako dospelým. Mliečny chrup by sa nemal podceňovať, pretože je náchylnejší na kazy, ako dospelý. 

Kedy navštíviť zubára?

Detskú zubnú ambulanciu je ideálne navštíviť už medzi 1. a 2. rokom, keď dieťa nemá žiadny problém. Dieťa sa tak zoznámi so zubárom, ktorý vám ukáže správnu techniku čistenia zubov, poradí pri výbere zubnej pasty či kefky. Zubára by ste mali navštevovať 2-krát ročne, nie len pre správne ošetrenie zubov, ale aj kontrolu správneho rastu zubov a čeľustí. 

Prečo by vaše dieťa malo navštíviť zubára?

 • kvôli pekným a zdravým zúbkom dieťaťa
 • pre záchranu jeho zubov 
 • zabránite tým zbytočnému trhaniu neošetriteľných zubov 
 • chcete, aby sa vaše dieťa vyhlo bolesti zubov 
 • nechcete, aby dieťatku ostali v ústach skryté kazy 
 • nechcete, aby vaše dieťa malo traumu zo zubára 

Ako prebieha vstupná prehliadka u detského zubára?

 • pri vstupnom vyšetrení alebo preventívnej prehliadke sa urobí RTG vyšetrenie 
 • zubári ich naučia, ako si správne vyčistiť zúbky
 • môžu vykonať fluoridáciu zubov 
 • môžu vykonať pečatenie zubov 
 • ak je to potrebné, vykonajú plombovanie zubov 
 • taktiež môže byť potrebné vyberanie zapálených nervov zo zubov (endodontické ošetrenie
 • ošetrujú zlomené zuby a zuby po úrazoch 
 • môžu vykonať korunkovanie veľmi pokazených a rozpadnutých mliečnych zubov 
 • ak je to veľmi potrebné, vykonávajú aj chirurgické výkony, napríklad extrakcie mliečnych zubov, odstránenie silného ťahu uzdičiek, slizničných výrastkov 

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *