Prvá autosedačka – ako sa nestratiť v ponuke?

autosedačky ako vybrať správnu veľkosť

Jedinou účinnou ochranou dieťaťa v aute je autosedačka. Na to by ste mali myslieť ešte pred odchodom z pôrodnice a pripraviť pre vaše bábätko nielen peknú izbičku, ale aj autosedačku na prevoz domov.

Určite nám dáte za pravdu, že bezpečnosť detí je prvoradá, najmä ak ide o novorodeniatko, ktoré je veľmi zraniteľné. Našťastie, dnešná ponuka autosedačiek je naozaj široká a je z čoho vyberať. Ako sa však zorientovať, aké autosedačky poznáme, a koľko ich dieťa za život vlastne potrebuje?

Základné triedenie autosedačiek

Autosedačky sa často označujú číslami od 0 do 3, pričom tieto čísla predstavujú jednotlivé váhové skupiny. Sedačky kategórie 0 sú určené pre bábätká od narodenia (váha 0-13 kg), kategória 1 je pre bábätká približne od 9. mesiaca (váha 9-18 kg), kategória 2 pre staršie detičky vo veku 4-7 rokov (váha 15-25 kg) a kategória 3 je určená pre deti cca od 6. roku života (váha 22-36 kg).

Poznáme aj univerzálne veľkosti autosedačiek, ktoré zahŕňajú viacero kategórií. Prvky na autosedačke sa dajú prispôsobiť tak, aby bolo v bezpečí a pohodlí batoľa, ale aj staršie dieťa – to sa dá zaistiť napr. odnímateľným čalúnením. Univerzálne autosedačky väčšinou mávajú odnímateľný podsedák, ktorý môže dieťa používať aj samostatne, keď vyrastie.

Prvá autosedačka

Výber vekovej a váhovej skupiny pre vaše novorodeniatko bude celkom jednoznačný – správnu autosedačku nájdete v kategórii 0. Sedačky pre najmenšie bábätká majú charakteristický tvar, vďaka ktorému sa nazývajú aj vajíčka či škrupinky. Takéto autosedačky môžete kúpiť aj v trojkombinácii spolu s kočíkom.

Sedačky skupiny 0 sa zväčša montujú proti smeru jazdy, majú rúčku na prenos z auta a bábätká sú v nich dobre chránené. Ak dieťatko prenášate na prednom sedadle, nikdy nezabudnite vypnúť airbagy.

Kedy je čas na výmenu

Ak dieťatku začne presahovať hlavička zo sedačky, nie je dostatočne chránené a pravdepodobne sa ani necíti pohodlne. Vtedy nastáva čas vymeniť autosedačku za väčšiu, pričom treba zohľadniť aj váhu dieťatka.

Dôležitým parametrom sú aj celkové rozmery sedačiek a spôsob upevnenia. Vždy si najskôr overte, či sa sedačka vojde do vášho auta (najmä ak máte menší model). Čo sa týka upevnenia, najspoľahlivejší je ISOFIX, ale vybrať si môžete z viacerých praktických druhov upevnenia. A posledná rada na záver, radšej investujte do novej autosedačky než keby ste ju mali kupovať z druhej ruky. Nikdy totiž neviete, ako s ňou bolo zaobchádzané a či nebude ohrozená bezpečnosť vášho dieťatka.

Komentujte ako prvý

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená


*


Nie som robot *